Tulajdonságok:
- Nitril kesztyű
- púdermentes
- egyszer használatos
- latexmentes
- nem steril
A gumikesztyűk alapanyagát tekintve három különböző gyártási anyagot ismerhetünk meg:
A hagyományos, eldobható gumikesztyű latex anyagból készül. A latex egy természetes gumiból előállított anyag. Ebből az anyagból készült kesztyűk előnyei, hogy vékonyak és rendkívül jól tapadnak a bőrhöz. Előnyeihez hozzátartozik még, hogy véd a kórokozók ellen, és nyúlékonyságának köszönhetően viseletük kényelmes. Mivel a gumikesztyűk természetes alapanyagból készülnek, ezért biológiai lebomlóak. Hátránya az anyagnak, hogy jellegzetes szaga nem mindenki számára kellemes, és allergiás reakciókat válthat ki, mind viselője, mind a megérintett személy (beteg) esetében. A latex gumikesztyűk nem képesek ellenállni a zsíros anyagoknak.
A vinyl gumikesztyűk már műanyagból készülnek, aminek nagy előnye, hogy kevésbé allergének, tartósabbak, és jobban ellenállnak a zsíros anyagoknak, mint a latex kesztyűk. Hátrányuk viszont, hogy kevésbé nyújtanak védelmet a vírusokkal és fertőzésekkel szemben. Szakadási ellenállásuk jóval nagyobb, azonban kevésbé nyúlékonyak. Ezért fontos a megfelelő vinyl kesztyű kiválasztása, hiszen, ha túl kicsi, nem fog ráférni a kezére, ha túl nagy, akkor pedig kényelmetlen lesz a viselete.
A nitril gumikesztyűk egyre népszerűbbek kiváló védőképességüknek és kényelmes viseletüknek köszönhetően. Szintetikus gumiból készülnek, amely nem vált ki allergiás reakciókat. A latex kesztyűkkel ellentétben a nitril kesztyűk jobban ellenállnak az olajoknak, zsíroknak és oldószereknek, azonban alacsony kopásállóság és könnyebb szakadhatóság jellemzi. A nitrill kesztyűket gyakrabban kell cserélni, mert könnyebben izzad benne a kéz. Csak úgy, mint a vinyl kesztyűk, úgy a nitril kesztyűk sem lebomlóak biológiailag.
Púderes vagy púdermentes gumikesztyű?
A púderezett gumikesztyűket hintőporral vagy kukoricadarával látják el. Ez segít a kesztyű könnyebb felhelyezésében, és csökkenti a kéz izzadását. Azonban a por növeli az allergiás reakció kockázatát, és könnyebben kiszáradhat a kézbőr.
Tanúsítványok
A teljes értékű orvosi kesztyűknek CE-jelöléssel kell rendelkezniük, és az EN 445 szabálynak megfelelően kell legyártani őket. Ez a szabvány négy részre oszlik:
- a kesztyűk kórokozókkal szembeni ellenálló képessége (EN 445-1)
- nyúlékonyság és szakítószilárdság (EN 455-2)
- pozitív biológiai értékelés eredménye és a csomagoláson található jelölések megfelelősége (EM 455-3)
- tartósság a gyártás időpontjától számítva (EN 455-4)
Az AQL paramétert is érdemes figyelembe venni. Ez az érték amelynél vízteszteléssel határozzák meg a kesztyű szorítását. Minél alacsonyabb az AQL faktor, annál jobb minősítést kap a kesztyű. Az orvosi kesztyűk AQL szintje maximum 1,5 lehet.
Mely területek alkalmazhatók a kesztyűk?
A védőkesztyűk nemcsak azokon a területeken használható, amelyekre gyártották őket. A baktériumok, vírusok, gombák és kémiai anyagok elleni kiváló védelem miatt főként az alábbi területek használják a gumikesztyűket:
- orvosok, fogorvosok
- ápolók, asszisztensek, higiénikusok
- mentősök
- állatorvosok
- laborban dolgozók
- szépségiparban dolgozók
- élelmiszeriparban dolgozók
E-book: Fog- és ínyápolási kézikönyvünk megtekintéséhez és letöltéséhez kattints ide
A képek csak illusztrációk